VİTRA KARO EPD Belgelerini Yayınladı

1991 yılında üretimine başladıkları seramik karo alanında Türkiye’nin en büyük üretim komplekslerinden biri olma niteliğini taşıyan Vitra Karo San. Ve Tic. A.Ş ’nin Bozüyük tesislerinde üretilen porselen ve duvar karoları için Çevresel Ürün Deklarasyonu (EPD) belgeleri yayınlandı. EPD belgelerinin altyapısını oluşturan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) çalışmaları ISO 14040/44 and EN 14025 standartlarına göre Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında gerçekleştirildi. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak farklı tasarım ve boyutlarla üretilen VitrA karolar, çevresel performans ölçümlerini uluslararası geçerli bir formatta ortaya koyan EPD belgeleri sayesinde yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilecek yapı projelerinde ortaya koyduğu çevre duyarlılığı ile bir adım önde yer alıyor.

LCA ve EPD danışmanlığında Türkiye’nin lider, Avrupa’nın sayılı sürdürülebilirlik firması Metsims Sustainability Consulting tarafından yapılan proje, 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak uluslararası seviyede onaylanıp kayıt altına alındı.  Başta iklim değişikliği olmak üzere farklı çevresel etki sonuçlarının ve şirket bilgisi, ürün tanımı ve teknik özelliklerinin yer aldığı EPD belgeleri, Metsims tasarım ekibi tarafından firmanın kurumsal kimliğini de yansıtacak şekilde tasarlandı ve Türkiye’nin ilk ve tek yerel EPD Sistemi EPDTurkey ve uluslararası pazarlar için International EPD System (IES)‘da eş zamanlı olarak yayınlandı. IES ve Institut Bauen und Umwelt e.V (IBU) sistemlerinin birbirinin EPD belgelerini kabul etmesinden dolayı da pek yakında IBU’da da yayınlanacak.

Günümüzde LEED, BREEAM gibi yeşil bina değerlendirme sistemlerinde talep edilmekte oldukları da göz önüne alındığında, ISO 14025 standardında tanımlanmış Tip III çevre etiketleri olarak bilinen EPD çevre beyanları, yapı malzemelerinde artık bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.  ISO 14040 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) standardına uygun olarak yapılan bilimsel hesaplamalar sonucunda elde edilen çevresel etkiler, EN 15804 standardına uygun olarak kayıt altına alınıyor. Sürdürülebilirlik iletişimin en başarılı araçlarından biri olan ve Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat esnasında talep edilen EPD belgeleri, devlet tarafından ihracat amaçlı yapılan destekler kapsamında da destekleniyor.

Avrupa Yapı Malzemeleri Birliği tarafından kurulan ECO-Platform aracılığı ile yapı malzemelerinde EN 15804 standardıyla harmonize edilen EPD belgeleri, artık yeşil CE işareti olarak da tanımlanıyor. ECO-Platform kurucuları arasında Türkiye’den tek firma olan Metsims Sustainability Consulting, EN15804 standardı ve diğer yapı malzemeleri odaklı gelişmeleri yakındna takip ederken, Türkiye’yi temsilen de katkılarını sunuyor. Uzun yıllardır yapı sektöründe yaptığı çalışmalar ile bilinen ve 100’e yakın referansı olan Metsims Sustainability Consulting, ECO-Platform’da kurucu üye olarak yer almaya hak kazanmış Avrupa’nın iki LCA firmasından biri olarak yapı sektörünü temsil ediyor.

Vitra Porselen ve Duvar karoları EPD Belgelerinin uluslararası formatta dijital versiyonlarını da hazırlayan Metsims Sustainability Consulting, Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performans Veri Tabanı (TurCoMDat)’da yayınlanmasını da sağladı. TurCoMDat, Türkiye’de üretilen sürdürülebilir yapı malzemelerinin ihracatını artırmak amacıyla 9 dilde yayın yapan mühendis, mimar ve yeşil bina uzmanları için geliştirilmiş bir platformdur. Diğer yandan, tüm dünyadaki yeşil bina uzmanlarına hizmet eden İngiltere merkezli yapı malzemeleri odaklı bir platform olan The EPD Registry sitesinde de yayınlanmaya hak kazanmıştır.

VitrA tarafından üretilen porselen karo ve duvar karosuna ait EPD belgelerine aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

•             Porselen Karo : https://epdturkey.org/urun/epd01309/

•             Duvar Karosu : https://epdturkey.org/urun/epd01310/

EPD belgelendirmesi ve Dijital EPD hakkında daha fazla bilgi almak ve ürünleriniz için bu etikete sahip olmak isterseniz bize info@metsims.com adresinden ulaşabilirsiniz.