Uygulamalı Yaşam Döngüsü değerlendirmesi (LCA), Karbon Ayakizi ve EPD Eğitimi, Mart 2012’de İstanbul’da Gerçekleşti

METSİMS beşincisini organize ettiği uygulamalı Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment), Karbon Ayak İzi ve Çevresel Ürün Deklerasyonları(EPD) eğitimini 19-22 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirdi.

Türkiye’de Yaşam döngüsü değerlendirmesi ve ürün karbon ayak izi uygulamalı eğitimlerini ilk olarak veren ve bu alanda tek olan Metsims, talep üzerine beşinci eğitimini İstanbul’da gerçekleştirdi. Uygulamalı olarak verilen eğitimde yaşam döngüsü düşüncesi, değerlendirmesi ve firmalar için önemi vurgulanırken, aynı zamanda ürün karbon ayak izi hesabı yapılması öğretildi. Modular olarak tasarlanan eğitimin 3 günü YDD’ye ayrıldı. Eğitimin 4.günü yine bir ilk olarak uygulamalı Environmental Product Declarations olarak bilinen Ürün Çevre Deklerasyonlarına ayrıldı.

Farklı seviyelerdeki kullanıcıların istedikleri günlerde katılım yapabilmelerine imkan sağlanan eğitimin en önemli amacı kullanıcılara maksimum faydanın sağlanmasıydı. Türkiye’de gündeme oturmaya başlayan ve YDD çalışmaları sonucu alınabilen EPD belgeleri Metsims tarafından elde edilebilmektedir