TÜRKİYE ÇEVRE ETİKETİ SİSTEMİ METSİMS’İN KATKILARIYLA GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜBİTAK MAM işbirliğiyle yürütülecek olan “Türkiye Çevre Etiket Sisteminin Sürdürülebilir Uygulanması ve Farkındalığın Artırılması Kapsamında Turistik Konaklama Tesisleri Hizmet Grubunda Çevre Etiketi Kriterlerinin Oluşturulması Projesi” kapsamında, konaklama tesislerine ait çevre etiketi kriterlerinin oluşturulması için yürütülen çalışmalar hızla devam ediyor.

10 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen Açılış Toplantısı’nın ardından, projenin ilerleme süreci içerisindeki diğer önemli adımlardan biri olan “Çevre Etiketi Eğitimi”, Metsims Sustainability Consulting uzmanlarından Dr. Hüdai KARA ve Çevre Yüksek Mühendisi Nilay CAMBAZ tarafından 31.10-04.11. 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Çevre etiketi sistemi, işleyişi ve süreci ile bilgilerin verildiği ve sektör öznelinde örnek uygulamaların yapıldığı eğitime, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) olmak üzere, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri yoğun katılım sağladı.

İlk olarak 19 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan Çevre Etiketi Yönetmeliği ile uygulamaya geçmiş olan Türkiye Çevre Etiket Sistemi’ne, Metsims Sustainability Consulting olarak, “Tekstil”, “Seramik Kaplama” ve “Temizlik Kağıdı” sektörlerinde kriterlerin geliştirilmesi noktasında sağlamış olduğumuz teknik uzmanlık ile katkıda bulunmuştuk. Gelişimi sürecinde rol almaktan memnuniyet duyduğumuz bu proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimin de çevre etiketi sisteminin farklı sektörler öznelinde yaygınlaşması ve Türkiye’nin “2023 yılı itibari ile 250 eko-etiketli ürün” hedefine bir adım daha yaklaşmasına destek olduğuna inanıyoruz.