Türk Seramik Endüstrisinde Karbon Ayak İzi, EPD ve AB Eko-etiketi (EU Ecolabel)

Metsims Yöneticisi Dr.Hüdai Kara ve Burak Toklutepe Uluslararası Seramik Kongresi SERES’11 (10-12 Ekim 2011) kapsamında organize edilen Karbon Ayak İzi ve Eko-etiket konulu panele konuşmacı olarak davet edildiler.

AB mevzuatı ile uyum çerçevesinde sürdürülebilir üretim, iklim değişikliği, sosyal sorumluluk ve yeşil bilinçli tüketiciler için potansiyel bir pazar fırsatlarını değerlendirmek için, II. Uluslararası Seramik, Cam, Porselen Emaye, Sır ve Pigment Kongresi (SERES’11) seramik sektöründe son gelişmeler hakkında bilgilendirmek için yarım günlük bir panel düzenliyor. “Sustainability in Ceramic Industry: Greenhouse Gas Emissions to Environmental Labelling” konulu Panele uluslar arası katılımcıların yanı sıra Türkiye’den Metsims danışmanları da davetli konuşmacı olarak yer alacak.

Seramik sektöründe yaptığı çevresel etiketleme (EPD) ve EU Ecolabel çalışmaları ve sektör bilgisinden ötürü davet edilen Metsims firmasını Yönetici Dr.Hüdai Kara ve uzman danışman Burak Toklutepe temsil edecek.

Özellikle sektörü ilgilendiren karbon envanteri ve karbon ayakizi hesaplamaları konularından bilgilendirme yapacak olan Dr.Hüdai Kara, Panel’in ikinci bölümünde Çevresel Etki Beyanları (EPD) konulu bir konuşma verecek. Life Cycle Assessment altyapısı gerektiren bu çalışmalarda Türkiye’nin en deneyimli danışmanlarını bulunduran Metsims, seramik sektöründeki ürünlere uygulamaları ve fırsatlar değerlendirecek.

EU Ecolabel konusunda tek yetkin danışmanlık olan Metsims, konunun Türkiye’deki uzmanı Burak Toklutepe ile seramik sektöründeki EU Ecolabel çalışmaları konusundaki bilgi birikimi ve deneyimlerini aktaracak.