Tekstil Sektörü İçin Çevre Etiketi Düzenleniyor

Ülkemizde yürürlüğe girmesi plananlanan Çevre Etiket sisteminin tamamlanmasına az kaldı. Bakanlık ve WYG Türkiye iş birliği ile yürütülen projede Metsims, konu üzerindeki köklü ve pratik deneyimleri ile uzman danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İhracat konusunda ülkemizde önemli yer kaplayan tekstil sektörü, Çevre Etiketi sayesinde hem ulusal hem de uluslararası önemini daha da arttıracaktır. Bu konuda yapılacak çalışmalara Kahramanmaraş’taki Kipaş Mensucat ve Denim İşl. A.Ş. ile Malatya’da bulunan Baykanlar Tekstil San. ve Tic. A.Ş. firması ziyaret edildi.

Projenin danışmanlığını yürüten Metsims Sustainability Consulting tarafından, tekstil sektörüne ait Çevre Etiketi kriterleri hakkında firmalara bilgilendirici sunumlar yapıldı. Firmalar ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu ve sektörün çevre etiketine hazırlık durumu incelendi.

Tekstil, seramik, temizlik kağıdı sektörlerinde öncelikle kimyasal kullanımı, enerji ve su tüketimi, emisyon sınırlamaları gibi konuları içermektedir. Sistem sayesinde Türkiye’deki ürünler çevresel etiketin kullanım şartlarına yönelik gönüllülük esasına dayalı olarak değerlendirilecek ve kriterleri sağladıkları durumda çevre etiketi ile ödüllendirilecektir.

Üzerinde Çevre Etiketi logosu olan ürünün, çevreye daha az etkisi olan ve insan sağlığı açısından daha az zararlı kimyasal içerdiğini bilimsel olarak kanıtlamış kabul ediliyor.

Türkiye Çevre Etiketi ya da EU Ecolabel, Nordic Swan gibi uluslararası geçerli ürün çevre etiketleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Metsims ile iletişime geçebilirsiniz.