Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi - YDD - Life Cycle Assessment - LCA

Türkçesi Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) olan Life Cycle Assessment (LCA) çalışmaları bir ürün veya servisin üretimi, tüketimi ve bertarafı gibi beşikten mezara tüm aşamalarında ortaya çıkan çevresel etki ve kirliliklerin ISO 14040 standartlarına uygun olarak hesaplandığı bilimsel bir yöntemdir. Şirketler, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi çalışmaları yaparak üretim esnasında çevre kirliliğine en fazla sebep olan prosesleri belirleyip iyileştirme çalışmalarına gidebilir, değerlendirmeyi ürün tasarım/geliştirme çalışmalarında yararlanabilir ve pazarlama aracı olarak kullanabilmektedirler.

Aynı zamanda dünyanın önde gelen LCA yazılımlarından biri olan SimaPro ’nun ilk ve tek Türkiye yetkilisi olan Metsims, alanında uzman kadrosu ile ürünlerinize Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi çalışması yaparak, çevresel etki ve performanslarınızı hesaplayıp, sektör bazında rekabet ortamı ve farkındalık yaratmanız için danışmanlık hizmeti vermekte ve uygulamalı eğitimler sunmaktadır.

YDD Aşamaları

LCA Danışmanlığında Neden Metsims?

2005 yılından bu yana LCA konusunda çalışan Metsims, yüzlerce çalışmayı başarı ile tamamlamış, bununla birlikte yüzlerce üretim tesisini gezmiş, geniş bir proses bilgisine sahiptir. Sizin dilinizi konuşabilen bir uzman ile çalışmak size de güven verecektir. Şirketinizin veya ürünlerinizin çevresel performansını ölçmek sıradan bir iş değildir. Elde ettiğiniz raporlar veya sonuçlarınız size ihalelerinizde, müşteri görüşmelerinizde veya sıfır karbon yolcuğunuzda size eşlik eder.
Abdi İbrahim, Doğadan, Anadolu Efes, Kordsa, SASA gibi yüzlerce firma LCA çalışmaları için Metsims’i tercih etmiştir.

Dünyanın Lider LCA Yazılımı SimaPro Yetkili Satıcısı

Metsims, SimaPro'nun Türkiye'deki ilk ve tek yetkili satıcısıdır. Aynı zamanda teknik destek ve eğitimini vermektedir.

Yetkinlik, Global Deneyim, Uzmanlık

Metsims geniş proses bilgisi ile yüzlerce ürün ve hizmet için LCA çalışması yapmıştır. Doğrulama ve danışmanlık yetkinliği olan firmamız, LCA hizmetini 10'nun üzerinde farklı ülkede vermektedir.

LCA’nın Ticari Faydaları

Yaşam Döngüsü Yönetimi tekniklerini kullanmak, riskleri yönetmekten iş kazanmaya kadar işinize bir dizi fayda sağlayabilir. Yaşam Döngüsü Düşüncesi kapsayıcı bir genel bakış ve anlayış sağlarken, gerçek değişimi yönlendirebilecek anlamlı sonuçlar elde etmek için gereklidir.

Faydalar üç ana alana ayrılır: İş Performansı; Tedarik Zinciri Bilgisi; ve Dış Algı.

 

LCA çalışmaları aynı zamanda EPD belgelerinin hazırlanmasında kullanılan temel bir araçtır.

Azalan Maliyetler: Bir LCA, verimsiz alanlar hakkında geri bildirim sağlayabilir ve potansiyel olarak kullanılan enerji veya malzemelerde azalmalara yol açabilir.

Kıyaslama: Bir ürünün etkisinin temel çizgisine sahip olmak, ilerlemeyi göstermek için gelecekte bir belirteç görevi görür.

Dahili Uyum: Bir LCA'nın sağladığı nesnellik, farklı departmanlara şirket çapındaki önceliklerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir ve onlara ulaşacakları ortak bir hedef sağlayabilir.

İş Kazanın: Bir LCA'nın sonuçlarını ileterek, bir ürün, yeni bir şekilde sunularak olabileceği potansiyel müşterilere ulaşabilir.
Risk Yönetimi: Tedarik zincirinde riskleri bulup ve oluşumlarını azaltmak.

Yüksek Etki Alanları: Bir ürünün yaşam döngüsü boyunca önemli çevresel etkiye sahip "sıcak nokta" alanlarını belirlemek.

Tartışma: Tedarik zincirlerine dürüst bir bakış açısıyla şirketler, alınan tedarik kararları ve bunların arkasındaki mantık hakkında hem dahili olarak hem de tedarikçilerle açık tartışmalar yapabilir.

Gelecekteki Değişiklikler: Ürünün yaşam döngüsünü modelleyerek, gelecekteki ürün geliştirmenin etkileri hakkında bilgi sağlayabilir.
Düzenleyici Hazırlık: LCA hesaplaması, şirketlere gelecekteki düzenlemelerin etkilerini ve bu düzenlemelerin onlara olan maliyeti konusunda tahminler sağlayabilir.
Marka itibarı: Bir LCA hesaplaması yaparak, şirket kurumsal sorumluluk gösterir ve sürdürülebilir bir geleceğe bağlı olduğunu vurgular.

Güvenilirlik: Bir LCA, harici taraflara bir ürünün sürdürülebilirliğini doğrulamak için bağımsız bir analizden geçtiğini bilgisini sağlayan uluslararası kabul görmüş bir standarttır.

Pazarlama: LCA sonuçları, kullanıcı dostu bir formatta bir LCA'nın temel sonuçlarını içeren bir Çevresel Ürün Beyanı oluşturmak için çevreyle ilgili diğer bilgilerle birleştirilebilir.