Seranit EPD Belgelerini Metsims ile Yeniledi!

Türkiye’nin ilk ‘Teknik Porselen’ üreten fabrikası olan Seranit, Çevresel Ürün Beyanları’nı (Environmental Product Declarations, EPD)  yer, duvar, porselen karo ürünleri için güncelledi.

1922 yılında kurulmuş olan Seranit, günümüzde 8,5 milyon m2 üretim kapasitesi ile Bilecik ve 10 milyon m2 üretim kapasitesi ile Eskişehir fabrikalarında üretim yapmaktadır. Modern üretim teknolojilerindeki yenilikleri takip ederek, mevcut teknoparkına kısa sürede uyarlayan; böylece güçlü altyapısını sürekli olarak geliştiren Seranit, porselen karo sektöründe, sektörün önde gelen firmalarından olmayı başarmıştır.

Gelecek nesillere daha iyi ve temiz bir dünya bırakabilmek anlayışıyla çalışan, bu amaçla ulusal
ve uluslararası standartlara uyarak çevre dostu yönetim anlayışıyla Seranit; yer, duvar ve porselen karolar için, ISO 14025 Tip 3 etiketler ve ISO 14040 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) standartları çerçevesinde çalışmasını Metsims Sustainability Consulting öncülüğünde tamamladı. Karo seramiklerinin üretiminde hammaddenin elde edilmesi, üretimi, taşınması, kullanılması ve yaşam sonu bertarafına kadar olan tüm yaşam döngüsü süreçlerinin çevresel etkilerini LCA gibi bilimsel bir yaklaşımla değerlendiren Seranit, Türkiye ve tüm dünyada hızla gelişmekte olan Yeşil Bina pazarlarında avantaj yaratan EPD belgeleri ile müşterilerine bu alanlarda fırsatlar sunuyor.

Türkiye’nin önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığı Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında hazırlanan EPD belgeleri, Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen yapı malzemeleri uyumlaştırma standardı EN 15804 normuna uygun olarak hazırlanmıştır.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak ilgili belgelere ulaşabilirsiniz.

Seranit Porselen Karo EPD (EN)

Seranit Porselen Karo EPD (TR)

Seranit Porselen Karo Climate Declaration

Seranit Duvar Karosu EPD (EN)

Seranit Duvar Karosu EPD (TR)

Seranit Duvar Karosu Climate Declaration

Seranit Yer Karosu EPD (EN)

Seranit Yer Karosu EPD (TR)

Seranit Yer Karosu Climate Declaration