Mitaş, Metsims ile EPD Çalışmalarına Başladı

Mitaş Endüstri, Enerji İletim Hatları için Galvanizli Çelik Direk (Hot-Dip Galvanized Steel Towers) ve Trafo Merkezleri için Galvanizli Çelik Yapı (Hot-Dip Galvanized Steel Gantries) ürünleri için EPD Çalışmaları, Metsims’in fabrika ziyareti ile başladı.

Metsims Sustainability Consulting, geçtiğimiz günlerde Ankara’da bulunan Mitaş Endüstri fabrikalarını yerinde ziyaret ederek, firmanın 2 ürünü için EPD çalışmalarına başladı. 1955 yılından bu yana faaliyet gösteren Mitaş Grup bünyesinde hizmet veren Mitaş Endüstri, enerji, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, aydınlatma ve savunma sanayiye yönelik çelik direk ve yapıların tasarım ve üretimini yapmaktadır. Kafes direk üretiminden poligon direk üretimine dek geniş yelpazede üretim yapan firma ayrıca, yüksek teknolojili, yıllık 215.000 ton galvanizleme kapasitesine sahip 3 adet galvaniz banyosu ile galvanizleme işlemi yapmaktadır.

            Mitaş Endüstri gibi onlarca firmanın ürünleri için hazırlanan EPD belgeleri ise kapsam açısından oldukça geniştir. EPD bir ürünün veya sistemin çevresel etki değerlendirmesinin iletişimini sağlayan ve ISO 14025 Type III çevre beyanları temeline dayanan bir araçtır. LCA (Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi) ve ISO 14040-44 standartını temel alan bu beyan yöntemi dünya çapında geçerlidir. EPD’ler ISO 14040 serisi standartlarına dayanarak bir ürününün belirli çevre etkilerinin ölçüldüğü bir etiketleme olarak tanımlanır. Bağımsız şekilde, üreticinin sağladığı bilgilerle hazırlanan EPD belgeleri, ürünün teknik tanımı, üretici firma detayları ve LCA sonuçlarından meydana gelir. Etkilerin, küresel ısınma potansiyeli, asidifikasyon, su kıtlığı, kaynak tüketimi ve atık miktarları gibi çok sayıda parametre üzerinden sayısal olarak ifade edildiği bu beyanlar, şirketlerin sürdürülebilirlik iletişimi için kullandıkları en uygun araçlardan biridir.

            Projenin her iki tarafa da hayırlı olmasını dileriz.