Mitaş Kompozit, Metsims ile ilk EPD Belgesini aldı!

Sektöründe yenilikçi, güvenli ve çevre dostu teknolojiler ve uygulamaların kullanımı ile kaliteli ürün ve hizmetler sunan Mitaş Kompozit Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kompozit Direk ve Profil ürünleri için   Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında Çevre Ürün Beyanı (EPD) belgesine başarıyla sahip oldu.

Üretim faaliyetlerini Ankara’da sürdüren Mitaş Kompozit,Mitaş Enerji tarafından 2018 yılında devreye alınan ve 2019 yılında, tasarım, üretim ve montaj konularında deneyimli kadrosu, çevre dostu teknolojileri, Ar-Ge kabiliyeti ve kalite laboratuvarları ile yenilikçi kompozit ürünler üzerinde çalışarak tüm müşterilerine hizmet vermek üzere kurulmuştur. Cam fiber takviyeli polimer (GFRP) başta olmak üzere ileri kompozit(karbon/aramid) ürünleri de üreten firma, aydınlatma direklerinden bayrak direklerine, basınçlı kaplardan kompozit profillere kadar geniş bir ürün yelpazinde üretim yapmaktadır.

Mitaş, kompozit direk üretiminde hammaddenin elde edilmesi, üretimi, taşınması, kullanılması ve yaşam sonu bertarafına kadar olan tüm yaşam döngüsü süreçlerinin çevresel etkilerini LCA gibi bilimsel bir yaklaşımla değerlendirdi. Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığı Metsims Sustainability Consulting ile hazırlanan EPD belgeleri, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir.

Kompozit direk ürünü için hazırlanmış EPD belgesi S-P-01917 kayıt numarasıyla  EPD Turkey ve  tüm dünyada geçerliliği olan The International EPD System sistemlerinde kaydedildi. Mitaş Kompozit’i EPD belgeleri dolayısıyla sektöre göstermiş olduğu yenilikçi ve sürdürülebilir üretim yaklaşımından ötürü, Metsims olarak tebrik ediyoruz.