Koleksiyon Elea Bekleme Koltuklarına EPD Belgesi

Türkiye’nin sayılı ve uluslararası pazarda marka olmuş mobilya üreticilerinden Koleksiyon Mobilya yeni Elea Bekleme Koltuğu için tüm pazarlarda geçerli ve uluslararası onaylı bağımsız olarak doğrulanan Çevresel Ürün Beyanı-Environmental Product Declaration (EPD) belgelendirmesi (Kayıt No: S-P-00868) Metsims Sustainability Consulting tarafından başarı ile tamamladı. EPD belgesi Üçlü V Kolçaklı ve Üçlü Z Kolçaklı iki modeli de kapsamaktadır.

 EPD belgeleri, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. Bu belgeler, gelişmekte olan LEED, BREEAM ve DGNB gibi yeşil bina sertifika sistemlerinde ilave puan katkısı sağlarken, yeşil tedarik zincirinde firmaları avantajlı konuma getirmektedir.

 Metsims Sustainability Consulting kurucusu Dr. Hüdai Kara “Türkiye’de bir ilk olarak mobilya üreticisi EPD belgesi alıyor, fakat dünya mobilya sektörünün öncü markalarına baktığınızda ürün çevresel performans verileri şeffaf bir şekilde yayınlanıyor. Marka ve kurumun çevreye olan duyarlılığını müşterileri ile EPD kanalıyla sağlayan Koleksiyon’un bu anlamda da bir dünya markası olduğunu görüyoruz. Sektörüne öncülük ettiği için tebrik ediyoruz” diyerek sektörün diğer markalarını da bu gelişmelere duyarlı olmaya davet etti.

 Koleksiyon EPD Belgesi, Türkiye’de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey kanalıyla The International EPD System üzerinden yayınlanmıştır. EPD Turkey, Türkiye’nin sanayi destekli ve temiz üretim odaklı ilk merkezi Sürdürülebilir Üretim ArGe ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yönetilmektedir.

 Koleksiyon Mobilya’nın EPD belgesine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden ulaşılabilir.