Metsims, Midal Kablo’ya Ait 3 Ürün İçin EPD Belgelendirme Sürecini Başarı ile Sonuçlandırdı

Enerji ürünleri üretiminde dünya üzerinden en yüksek alüminyum işleme ve kapasiteye sahip olan Midal Cable Grubunun, Türkiye’deki yatırımı olarak 2011 yılında kurulan Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. , 3 ürünü için Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında EPD belgelerine sahip oldu.

Yaklaşık 35.000 ton Alüminyum Filmaşin ve 40.000 ton Alüminyum ve Alüminyum Türevleri Havai Hat iletkenleri üretim kapasitesine sahip olan,Türkiye’deki “tek” Alüminyum Havai Hat üretimi odaklı olan Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yaklaşık 35.000 ton Alüminyum Filmaşin ve 40.000 ton Alüminyum ve Alüminyum Türevleri Havai Hat iletkenleri üretim kapasitesine sahip olan, Türkiye’deki “tek” Alüminyum Havai Hat üretimi odaklı olan Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LCA) ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile  sürdürülebilir üretime olan duyarlılığını sektöründe uygulamaya koyan Midal Kablo fiması da, , attığı bu adımla ürünleri için EPD alan diğer firmalar gibi çevresel ve ticari anlamda yeni bir yatırım yapmıştır.

Kuruldu yıldan itibaren 2017 yılı da dahil olmak üzere her sene Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM)’in açıkladığı Türkiye’nin İhracatta İlk 1000 firması içerisinde her zaman yer aldığı gibi, aynı süre zarfında Demir ve Demir Dışı Metaller Grubunda her zaman İlk 25 ihracatçı firma arasına girmiş ve aynı süre zarfından kendi sektöründe her zaman en fazla ihracatı yaptığından 1. İhracatçı Midal Kablo, ayrıca, üretime başladığı 2012 yılı Haziran ayından çok kısa bir süre sonra, 2015 yılından itibaren her yıl, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasına girmeyi başarmış ve sıralamasını her yıl yukarı taşımıştır. Son olarak 2017 yılı İSO 500 sıralamasında 348. Olmuştur. Midal Cable Grup, Türkiye operasyonu olan Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi özel bir konuma koymakta ve kısa vadede kapasite arttırma planlarını hayata geçirmeye karar vermiş bulunmaktadır.

Midal Kablo EPD belgelerine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden ulaşılabilirsiniz.