Kaleseramik, Metsims ile EPD Belgelerini Yeniledi

Kaleseramik Çevresel Ürün Beyanları’nı (Environmental Product Declarations, EPD) tüm yer, duvar, porselen karolar, Kalesinterflex ve seramik sağlık gereçleri ürünleri için güncelledi. 2012 yılında tüm ürünlerine ait Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü (IBU) sisteminden yayınladığı EPD belgeleri ile dünyada seramik sektöründe tüm ürünleri için EPD yayınlayan tek firma unvanını alan Kaleseramik, bu kez güncellediği belgelerinde tüm dünyada geçerliliği olan The International EPD System ve EPD Turkey kayıt sistemini seçti.

Avrupa’nın 3. dünyanın 13. en büyük seramik karo üreticisi, Çan fabrikasındaki yıllık 62 milyon m2 üretimiyle tek bir alanda üretim yapan dünyanın en büyük seramik kuruluşu olan Kaleseramik, yer, duvar, porselen karolar ve Kalesinterflex için, ISO 14025 standardına göre ve ISO 14040 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) standardı çerçevesinde çalışmasını tamamladı.

Kaleseramik, Karo seramiklerinin üretiminde hammaddenin doğadan elde edilmesi, üretimi, taşınması, kullanılması ve yaşam sonu bertarafına kadar olan tüm yaşam döngüsü süreçlerinin çevresel etkilerini LCA gibi bilimsel bir yaklaşımla değerlendirdi. Üretmiş olduğu seramik karoların ve sağlık gereçlerinin çevre performansını açıklıkla beyan eden Kaleseramik, Türkiye ve tüm dünyada hızla gelişmekte olan Yeşil Bina pazarlarında müşterilerine avantaj yaratmakla kalmayıp, yeni çıkan Avrupa Yapı Yönetmeliğine de uyumluluk sağladı. LCA yaklaşımı ile yapılan bu çalışma aynı zamanda şirketin eko-tasarım ve eko inovasyon fırsatları altyapısını daha da güçlendirdi.

Dünyaca bilinen Amerikan LEED,  İngiliz BREEAM ve Alman DGNB gibi Yeşil Bina sertifikasyon sistemlerinde, EPD belgeli ürünlerin bina yapımında kullanılması durumunda ilave puanlar verilmektedir. Türkiye’de popüler olan Amerikan LEED sertifikalandırma sistemi ise en son versiyonunda yapı ürünlerinde ilave puan almak için LCA ve EPD belgelendirmelerini talep etmektedir. EPD’li ürünler bu anlamda müteahhitlere kolaylık sunarken yapı ürünleri üreticilerine de farkındalık yaratarak yeni pazar fırsatları yaratmaktadır. Bu gelişmeleri öngörerek tüm karo ürünlerinin EPD belgelendirmesini tamamlayan Kaleseramik, müşterilerine sertifikalandırma süreçlerinde ayrıcalık yaratmaktadır.

Türkiye’nin önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığı Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında ile hazırlanan EPD belgeleri, Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen yapı malzemeleri harmonize standardı EN 15804 normuna uygun olarak hazırlanmıştır.

İlgili EPD belgelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

EPD Belgesine ulaşmak için görsele tıklayabilirsiniz.
EPD Belgesine ulaşmak için görsele tıklayabilirsiniz.
EPD Belgesine ulaşmak için görsele tıklayabilirsiniz.
EPD Belgesine ulaşmak için görsele tıklayabilirsiniz.
EPD Belgesine ulaşmak için görsele tıklayabilirsiniz.