Gaziantep Ytong Gazbeton Ürününe EPD Belgesi Aldı!

İnşaat Sektöründe; insana ve çevreye saygısı ile, sürekli gelişim ve değişim anlayışlarıyla, örnek bir kuruluş olarak Türkiye’nin lider firmalarından Gaziantep Ytong, EPD Belgesi çalışmasını LCA/EPD uzmanı Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında başarıyla tamamladı.

Gaziantep Ytong tarafından gazbeton ürününe alınan EPD belgesinini kaydı, Sürdürülebilir Üretim Ar-ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) bünyesinde bulunan ve ülkemizdeki ilk ve tek ISO 14025 Çevresel Ürün Beyanları kayıt sistemi, EPD Turkey tarafından yapıldı. Ürünleri “Autoclaved Aerated Concrete” ismiyle eş zamanlı olarak International EPD System tarafından da kayıt edildi. Gazbeton EPD belgeleri aynı zamanda, yapıların çevresel sürdürülebilirliğinin ölçülebilmesi ihtiyacına cevap olarak geliştirilmiş olan TurCoMDat veri tabanında da yayınlanmıştır. Hali hazırda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan Gaziantep Ytong, bünyesine Gazbeton ürünlerinin EPD belgesini ekleyerek kalite, çevre ve güvenlik konularındaki hassasiyetini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Türkiye’nin önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığı Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında hazırlanan EPD belgeleri, Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen yapı malzemeleri uyumlaştırma standardı EN 15804 normuna uygun olarak hazırlanmıştır.

Gaziantep Ytong, doğa dostu yapı malzemeler ve Yeşil Bina konusunda da sektöre öncü olmaktadır. Gaziantep Ytong gazbeton ürünleri, tamamen doğal hammaddelerden ve minimum enerji kullanılacak şekilde üretilir, kolayca ve neredeyse firesiz bir şekilde üretim tamamlanabilir. Ytong gazbeton ile inşa edilen binalarda ısınmak için daha az enerji tüketilir, bu da CO2 emisyonlarını azaltır.  Tüm dünyada hızla gelişmekte olan Yeşil Bina pazarlarında avantaj yaratan EPD belgeleri ile müşterilerine bu alanlarda fırsatlar sunmaktadır.