Metsims, KYK Yapı Kimyasalları’nın Yapıştırıcı Ürün Grubu İçin EPD Belgelendirmesi Sürecini Başarı ile Sonuçlandırdı

Toplamda 600.000 ton üretim kapasitesine sahip 4 modern üretim tesisinde üretim yapan KYK Yapı Kimyasalları’nın, Yapıştırma Harcı (EPD Kayıt No: S-P-00835) ürünlerinde standart, geliştirilmiş, teknik ve yüksek performanslı yapıştırma harçları ürün grupları için EPD Belgesi çalışması Metsims Sustainability Consulting tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda başarı ile tamamladı.

Sürdürülebilir Üretim ArGe ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye’de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Turkey kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde KYK Yapı Kimyasalları hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratmaktadır.

EPD belgelendirme süreci sonucunda, KYK Yapı Kimyasalları firması Avrupa Yapı Malzemeleri Üreticileri Birliği (Construction Products Europe) tarafından kurulan ve Avrupa’da EN 15804 Normu uyumlu EPD belgeli yapı ürünlerinin yayınlandığı ECO Platform‘a da kayıt olan sayılı üreticiler arasında yer aldı. (ECO EPD Ref. No: 00000476). Metsims bu platformun kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. 

EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaştırılmasını sağlarken LEED, BREEAM, DGNB ve ÇEDBİK gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler.
 

KYK Yapı Kimyasalları EPD belgesine The International EPD System ve EPD Turkey internet sitelerinden ulaşılabilir. Ayrıca bu EPD belgesine Türkiye’deki mimar ve mühendisler tarafından referans bir kaynak olarak tercih edilen Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri Portalı‘nın yapı kimyasalları bölümünden de ulaşabilirsiniz.