Emek Boru Spiral Kaynaklı Çelik Borularına EPD Etiketi

Emek Boru, kaplamalı ve kaplamasız çelik boru ürünlerine Çevresel Ürün Beyanı (EPD) etiketi alan sektöründe Türkiye’de ilk firma oldu. 1990 yılında Ceceli Grubu bünyesine katılan ve 1983 yılından bu yana Spiral Kaynaklı Çelik Boru üretimi yapan Emek Boru, EPD belgeleri ile ihracatın kapısını da aralamış oldu.

ISO 14025 standardında tanımlı Type III çevre etiketleri olarak bilinen EPD çevre beyanları LEED, BREEAM gibi yeşil bina değerlendirme sistemlerinde talep edildiğinden yapı malzemelerinde artık bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.  ISO 14040 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) standardına uygun olarak yapılan bilimsel hesaplamalar sonucunda elde edilen çevresel etkiler, EN 15804 standardına uygun olarak kayıt altına alınıyor. LCA ve EPD danışmanlığında Türkiye’nin lider, Avrupa’nın sayılı sürdürülebilirlik firması Metsims Sustainability Consulting tarafından yapılan proje, 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak uluslararası seviyede onaylanıp kayıt altına alındı. Emek Boru tarafından üretilen Çıplak Spiral Kaynaklı ve Kaplamalı Spiral Kaynaklı Çelik Boruları olmak üzere 2 EPD belgesi, Türkiye’nin ilk ve tek yerel EPD Sistemi EPDTurkey ve uluslararası pazarlar için International EPD System (IES) üzerinden eş zamanlı olarak yayınlandı.

Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleşen yüzlerce proje için, su dağıtım hatları ve doğal gaz boru hatları başta olmak üzere birçok farklı amaçlarda kullanılmak üzere özel üretilen çelik borular, çevresel performans ölçümünün ortaya konulduğu EPD belgeleri sayesinde birçok projede öne çıkıyor.

Sürdürülebilirlik iletişimin en başarılı araçlarından biri olan EPD belgeleri sayesinde ürünlerin çevresel etkilerini uluslararası geçerli bir formatta sunmak mümkündür. İklim değişikliği başta olmak üzere birçok çevresel etkilere ilave olarak EPD Belgeleri, şirketi bilgisi, ürün tanımı ve teknik özellikleri gibi bilgileri de yer veriyor ve Metsims Sustainability Consulting tasarım ekibi tarafından firma kurumsal kimliğini de yansıtacak şekilde tasarlanıyorlar. Özellikle kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edilen ürünlerden istenen EPD Belgeleri, devlet tarafından ihracat amaçlı yapılan destekler kapsamında da destekleniyor.

Avrupa Yapı Malzemeleri Birliği tarafından kurulan ECO-Platform aracılığı ile yapı malzemelerinde EN 15804 standardıyla harmonize edilen EPD belgeleri, artık yeşil CE işareti olarak ta tanımlanıyor. Avrupa’nın EPD konusunda en önde gelen 20 kurumu tarafından kurulan ECO-Platform’da Metsims Sustainability Consulting Türkiye’den tek kurucu üye ve Avrupa’da LCA uzmanı iki kurucu üyeden biri olarak ülkemizi ve Türk yapı sektörünü temsil ediyor.

Emek Boru tarafından üretilen Çıplak Spiral Kaynaklı Çelik Borular ve Kaplamalı Spiral Kaynaklı Boruların EPD belgelerine ulaşmak için aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz:

Emek Boru EPD Belgeleri, Türkiye’de üretilen sürdürülebilir yapı malzemelerinin ihracatını artırmak amacıyla geliştirilen ve 9 dilde yayın yapan Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performans Veri Tabanı (TurCoMDat)’da da ayrıca dijital olarak yayınlanacaktır. EPD belgeli yapı malzemelerinin yeşil bina uzmanları ile buluştuğu bir platform olan The EPD Registry sitesinde de yayınlanmaya hak kazanmıştır.

EPD belgelendirmesi, Dijital EPD hakkında daha fazla bilgi almak ve ürünleriniz için bu etikete sahip olmak isterseniz bize info@metsims.com adresinden ulaşabilirsiniz.