Destekçisi Olduğumuz Reyard Evi’nin Proje Tanıtım Lansmanı Gerçekleştirildi

Solar Decathlon Team Bosphorus ekibinin projesi “Reyard Evi” tanıtım lansmanı, 26 Nisan günü Zemin İstanbul’da düzenlenen organizasyonla gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk yosundan enerji eden ve toprak panel sistemi kullanılarak inşa edilecek olan “Reyard Evi”, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

 

Dünya’nın en büyük üniversiteler arası Sürdürülebilir Konut yarışması olan Solar Decathlon’un Afrika ayağında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan ekip, İTÜ ve YTÜ bünyesindeki öğrenci ve akademisyenlerden oluşuyor. Metsims ise projeye Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi bilimsel yaklaşımı ile yapının çevresel performansının ölçülebilir kılacak hesaplamaları yaparak destek sağlayacak. Malzeme ve kullanılan teknolojiler kaynaklı bütüncül karbon ve enerji değerlerini içerecek olan hesaplamalar sonucu, sıfır enerji ve sıfır atık konsepti ile hazırlanan Reyard Evi’in çevresel performansı da sayısal olarak m2 başına ortaya konulmuş olacak.

 

Proje ve sponsorların tanıtıldığı lansmanda, proje destekçisi olan Metsims Sustainability Consulting adına görüşlerini belirten Dr. Hüdai Kara, tüm dünyada iklim değişikliğine neden olan karbon salımının %40’na ve tüm dünya kaynaklarının yarısının tüketildiği yapı sektöründe, hem enerji hem de malzeme özelinde çevresel performansın göz önünde bulundurulduğu bir tasarımla yapılan bu projenin oldukça önemli olduğunu belirterek, Solar Decathlon Team Bosphorus ekibinin bu proje ile sadece bir sürdürülebilir konut değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir gelecek inşa ettiklerini belirtti.

Proje ile ilgili detaylı bilgilere ve destek sağlamak için http://www.sdateambosphorus.com adresinden ulaşılabilir.