CTP borulara ait ilk EPD SUPERLİT BORU için Metsims danışmanlığında tamamlandı

Yarım asrı aşkın tecrübesiyle boru sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olan SUPERLIT BORU SANAYİ A.Ş, Cam Elyaf Takviyeli Polyester (CTP) borular için uluslararası yayınlamış olduğu yepyeni EPD (Çevresel Ürün Beyanı) sayesinde sektöründe bir ilki daha gerçekleştirdi. CTP Boru ürünleri için yayınlanan Türkiye’deki ilk EPD olması sebebiyle önemli olan bu çalışmanın, paydaşlara özellikle sürdürülebilir tedarik süreçlerinde destek olması beklenmektedir.

Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) çalışması, sürdürülebilirlik ve LCA konularında Türkiye’nin lider firması Metsims Sustainability Consulting tarafından EN 14025 ve ISO 14040/44 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiş ve CTP boruların çevresel performansı uluslararası kabul görmüş bir formatta açıklanmıştır. Şirket bilgisi, ürün tanımı ve teknik özellikleri gibi bilgilerin de yer aldığı EPD belgesi, firmanın kurumsal kimliğine uygun olarak hazırlanarak Türkiye’nin ilk ve tek yerel EPD Sistemi EPDTurkey ve uluslararası pazarlar için International EPD System (IES) üzerinden eş zamanlı olarak yayınlanmıştır.

Günümüzde LEED, BREEAM gibi yeşil bina değerlendirme sistemlerinde talep edilmekte oldukları da göz önüne alındığında, ISO 14025 standardında tanımlanmış Tip III çevre etiketleri olarak bilinen EPD çevre beyanları, yapı malzemelerinde artık bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.  ISO 14040 standardına uygun olarak yapılan bilimsel hesaplamalar sonucunda elde edilen çevresel etkiler, bu belgelerde EN 15804 standardına uygun olarak kayıt altına alınmaktadır. Sürdürülebilirlik iletişimin en başarılı araçlarından biri olan ve Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat esnasında talep edilen EPD belgeleri, devlet tarafından ihracat amaçlı yapılan destekler kapsamında da desteklenmektedir. Metsims Sustainability Consulting bu konuda müşterilerine gerekli bilgi ve belge desteğini sağlamaktadır.

Özellikle Avrupa’da hızla gelişmekte olan dijitalleşme konusu, EPD belgeleri için de bir gereklililk olmaya başlamıştır. Digital EPD, yayınlanan EPD belgelerinin yazılımlar tarafından kullanılabilecek şekilde uluslararası formatta veritabanlarında yayınlanması ile oluşturulmaktadır. SUPERLIT BORU EPD belgelerinin dijital versiyonu da Metsims Sustainability Consulting tarafından hazırlanarak “Environmental Performance Hub for Global Construction Products” veritabanlarında yayınlanacaktır. SUPERLIT BORU bu sayede tüm dünyada ürünlerinin çevresel performansını duyurmuş olacaktır.

SUPERLIT CTP Boru EPD belgesine buradan ulaşabilirsiniz.

EPD belgelendirmesi ve Dijital EPD hakkında daha fazla bilgi almak ve ürünleriniz için bu etikete sahip olmak isterseniz bize info@metsims.com adresinden ulaşabilirsiniz.