Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Hazırlanan ve Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkındaki Yönetmelik 20 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazete’de Yayınlandı

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nin bu yıl 2.kez düzenlediği “Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi” kapsamında Dünya Yeşil Bina Konsey Başkan ve yöneticileri bir araya geldi.

18-19 Şubat 2013’te Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği öncülüğünde gerçekleşen 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde, 100’den fazla akademisyen, sivil toplum kuruluşu ve sektör temsilcisinin ortak aklı doğrultusunda şekillenen “Yeşil Bina Sertifikası” kılavuzunun tanıtımı yapıldı. Kurucumuz Dr. Hudai Kara’nın da katıldığı zirvenin amacı Türkiye’de binaların çevresel etkileri konusunda farkındalık oluşturmak, bilgi ve bilinç düzeyini yükseltmek, yeşil binaların gerekliliği konusunu Türkiye’nin gündemine taşımaktı. Türkiye’nin özellikle 2013 yılı ortalarından sonra Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uyumlu hale gelmesi gündemde. Dolayısıyla yapı ürünlerinde uygulanacak yeni uygulamalara hazırlıklı olunması elzem bir hal alıyor. Firmalar, bu sürece hazırlık yaparken EPD (Çevresel Ürün Beyanı) gibi uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaları ürünlerine alarak ek puanlar toplayabilirler.

Konu ile ilgili yöneticimiz Dr.Hüdai Kara’nın yorumlarını EKOYAPI dergisinin son sayısından ulaşabilirsiniz.