Avrupa Normlarında Üretim Yapan Saray Alüminyum Firmasının EPD Belgeleri Metsims Danışmanlığında Hazırlandı

Dev projelerin tercihi Saray Alüminyum, profil ve panel ürünlerine EN 15804 Avrupa normu uyumlu EPD belgelerini alarak sektöründe bir ilke imza attı

Yerli ürün kullanarak ortaya çıkardığı panellerle kalite ve performans açısından tam not alanSaray Alüminyum, yapı sektöründeki yenilikleri ile bir ilke daha imza atıyor. Saray Alüminyum, bugüne kadar sektördeki üstün kalite ve standart belgelerine, The International EPD System / EPD Turkey aracılığı ile uluslararası kapsamda yayınlanan ve tüm pazarlarda geçerli olan PVC ve Alüminyum profil ve Alüminyum kompozit panel ürünleri için almaya hak kazandığı EN 15804 Avrupa normu uyumlu “Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD)” belgelerini ekledi. Türkiye’de ilk kez A2 sınıfı yanmaz kompozit paneller için EN 15804 – Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesi alan Saray, Türkiye’nin en büyük ilk 200 sanayi firması arasında olması ve sektörün ön safındaki konumu nedeniyle çevreye duyarlı sorumluluk anlayışı ile Avrupa’da ve Türkiye’de farkındalık yaratıyor.

İstanbul ve  Çerkezköy’deki tesislerinde toplam 90.000 metrekare kapalı alanda üretim yapan Saray’ın, A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfı Alüminyum Kompozit Paneller (EPD Kayıt No:S-P-00834), Alüminyum Ekstrüzyon Profil (EPD Kayıt No:S-P-00833), ve PVC Profil (EPD Kayıt No:S-P-00832) ürünlerine alınan EPD belgeleri Metsims Sustainability Consulting firması danışmanlığında 3 ay gibi kısa bir sürde başarı ile tamamlandı.

TS standartlarına göre A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfında her biri inovatif birer ürün olan Saray Alüminyum Kompozit Panelleri, Alüminyum Ekstrüzyon Profilleri ve PVC Kapı & Pencere Profilleri yüksek kalitesi, kalite sertifikaları ve EPD belgeleri ile inşaat sektöründen en fazla tercih edilen markalar arasında yerini alıyor.

Saraylı: “50 yıldır atölyedeyim, müşteriye her zaman beklentilerini sunduk. Bu sayede hep gelişmeyi ve kaliteyi sürdürülebilir kıldık.’’

Tümüyle yerli ürün kullanarak ortaya çıkardığı panellerle müteahhitlerden kalite ve performans açısından tam not alan Saray, Türkiye Sanayi Kuruluşları Sıralamasında 2015 yılında 200. sıraya yükselirken, sadece ekonomik alanda değil aynı zamanda sürdürülebilir bir büyüme için gerekli olan sosyal ve çevresel yönlerini de geliştirmekte ve bu bağlamda ürünleri için ISO 14040 ve ISO 14040 Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile sektörde lider firmalardan biri oldu.

Erken yaşta çalışma hayatına başlayan Saray Alüminyum kurucusu Ahmet Saraylı, “İçinde yaşadığımız dünyayı daha fazla tüketmeden elimizdeki imkanları en yeni teknolojiler ile buluşturduğumuz üretim tesislerimizde amacımız en iyi kalitede üretim yaparak müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmaktır.  Özellikle küresel ekonomik krizlerin etkilerinin ve uluslararası nakit akışlarının bu kadar etkili olduğu 2015 yılı ve 2016 ilk yarısında sadece finansal verilere bağlı kalmayıp, aynı zamanda, çevreye olan etkilerimizi de en aza indirgeyerek, sosyal ve çevresel boyutta da sürdürülebilir olmanın gerekliliklerini Avrupa normu uyumlu EPD belgeleri alarak yerine getirdik. Ayrıca, Avrupa ve Türkiye’nin büyüyen markası olarak LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sistemlerine ürünlerimiz ile ek puanlar sağlamaktayız. Özellikle ürünlerimiz için Türkiye’de ilk kez Saray markası altında Avrupa normu EN 15804 uyumlu EPD belgelendirmesi yaptık. Uluslararası standartlara bağlı kalmak global pazarlara giriş imkanı sağlamak demek ve bu konuda diğer üreticiler için de bir kapı aralamış bulunmaktayız” açıklamalarını yaparak EPD belgelerinin ve sürdürülebilir büyümenin önemini vurguladı.

Avrupa normlarına uygun üretim gerçekleştirildiklerinin altını çizen Saraylı, “Avrupa Birliği’nin Türkiye’de de geçerli olan ve 21,5 metreden daha yüksek binalarda uygulanması zorunlu kılınan  “Yangın Koruma” yönetmeliğine uygun TS EN 13501-1 standardına göre A2 s1 d0 sınıfındaki SARAY A2 alüminyum kompozit panelleri Saray Alüminyum tarafından 2012 yılında ilk kez üretilmiştir. Tamamı alüminyumdan imal edilen bu kompozit panellere ilave olarak, bu kez 2014 yılında Mineral Dolgulu SARAY A2 Kompozit Panel üretimini Türkiye’de yine ilk olarak Saray Alüminyum gerçekleştirmiştir.” dedi. Saray Alüminyum, EPD Belgelendirmesi ile Climate Declarations İklim beyanlarını da elde ederek yine sektöründe bir ilki gerçekleştirmiştir.