Artık Yaşam Döngüsü Değerlendirme Çalışmaları Daha Hızlı Yapılabilecek

Ürün ve hizmetlerin çevreye olan etkilerini hesaplayan ve kaynak verimliliği çalışmalarının altyapısını oluşturan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yaklaşımı artık kolaylaşıyor.

Türkiye’de YDD projelerinin lider adresi olan Metsims Sustainability Consulting, Almanya kaynaklı GreenDelta ve Fransız EVEA firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen e-DEA (Everybody can Design with Environmental Awareness)® yazılımının Türkiye çözüm ortağı oldu.

e-DEA özellikle uzman olmayan kullanıcılar için hazırlanmış bir LCA ara yüz yazılımıdır. e-DEA’nın kullanım koşulları rahat olduğu gibi dünyanın önde gelen LCA yazılımlarından olan SimaPro’nun hesaplama motoru ve veri tabanları kullanılmaktadır. Ayrıca ürün geliştirme dahil daha sürdürülebilir bir ürün üretimi için özellikle tasarımcı, pazarlamacı ve araştırma geliştirme departmanlarına farklı erişim hakları oluşturmaktadır. Yapılacak çalışma sonucu, yapılan farklı modellemelerin sonuçlarının karşılaştırılabileceği gibi çalışma yapılan ürünün çevresel tüm etkileri görülebilmektedir.

SimaPro yazılımının Türkiye çözüm ortağı olmasından dolayı çok iyi bir teknik altyapıya sahip olduğunu söyleyen Metsims Yöneticisi Dr Hüdai Kara, “Müşterilerimize ihtiyaçları seviyesinde yazılım seçenekleri sunduğumuzu ve e-DEA yazılımı ile YDD çalışmalarının birçok firmada yapılabilecek olmasından dolayı memnuniyetimi belirtmek isterim” dedi.  İki ayrı versiyon halinde geliştirilen e-DEA, herhangi bir internet tarayıcısıyla ya da limitsiz erişime sahip olan in-house versiyonu şeklinde kullanılabilmektedir.
e-DEA’nın resmi websitesi için buraya tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için bize info@metsims.com adresinden ulaşabilirsiniz.