AKG Gazbeton, Metsims ile Blok ürünleri EPD Belgesini Yeniledi

 

Türkiye’deki en büyük gazbeton üreticilerinden olan AKG Gazbeton, Nisan 2013 tarihinde ilk olarak IBU Almanya tarafından yayınlanan ve geçerlilik süresi dolan EPD belgesini yeniledi. Sürdürülebilir Üretim Ar-ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) bünyesinde bulunan ve ülkemizdeki ilk ve tek ISO 14025 Çevresel Ürün Beyanları kayıt sistemi, EPD Turkey tarafından gerçekleştirilen EPD kaydı, yine Gazbeton blok ürünleri için yapıldı. S-P-01259 kayıt numarası ile kayıt edilen AKG Gazbeton blok ürünleri “Autoclaved Aerated Concrete” ismiyle eş zamanlı olarak International EPD System tarafından da kayıt edildi. Hali hazırda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan AKG Gazbeton, EPD belgesini de yenileyerek kalite, çevre ve güvenlik konularındaki hassasiyetini bir kez daha kanıtlamış oldu.

EPD Belgesine ulaşmak için görsele tıklayabilirsiniz.

Çevresel Ürün Beyanları (Environmental Product Declarations, EPD), bir ürünün veya sistemin çevresel etki değerlendirmesinin iletişimini sağlayan ve ISO 14025 Type III çevre beyanları temeline dayanan bir araçtır. LCA (Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi) ve ISO 14040-44 standartını temel alan bu beyan yöntemi, ilgili şirketler ve kuruluşlar için Dünya çapında geçerlidir. EPD’ler ISO 14040 serisi standartlarına dayanarak bir ürününün belirli çevre etkilerinin ölçüldüğü bir etiketleme olarak tanımlanır. Bağımsız şekilde, üreticinin sağladığı bilgilerle hazırlanan EPD belgeleri, ürünün teknik tanımı, üretici firma detayları ve LCA sonuçlarından meydana gelmekte ve farklı ürün grupları için EPD alınabilmektedir. Yapı sektörü malzemeleri günümüzde en çok ilginin olduğu ürün grubudur.

Türkiye’nin önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığı Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında hazırlanan EPD belgeleri, Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen yapı malzemeleri uyumlaştırma standardı EN 15804 normuna uygun olarak hazırlanmıştır.

Danışmanlığını yaptığımız birçok diğer EPD belgelerini görmek için sitemizin Çevresel Ürün Beyanları kısmını ziyaret edebilirsiniz. Alanında uzman kadromuz ile sürdürülebilirlik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.