AKDO’dan EPD Belgesi!

Doğal taş sektörünün önemli oyuncularından ve Silkar Madencilik bünyesindeki AKDO, 9 farklı ürün özelinde hazırlanmış spesifik EPD belgelerini alarak, sektöründe uluslararası bir çalışmaya imza attı.

1993 yılında ilk faaliyete geçirdiği granit ocağı Rosalin’den sonra sırasıyla Sivas’ta Dark Olive ve Nebula Gray ocağı, Bursa bölgesinde bulunan Cafe Latte Dark, Balıkesir’de bulunan Vega Light, Mersin’deki Castano Brown ve Yunanistan’da en son devreye aldığı Astra White ocağı ile sektörde önemli bir oyuncu rolünde olan Silkar Madencilik; 1994 yılında markalaşma adına önemli bir adım atarak, tüm ürünlerini AKDO markası altında topladı. Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında, tüm dünyada geçerli ve Avrupa’da standart haline gelen Çevresel Ürün Beyanı (Environmental Product Declarations, EPD) belgelerini Mosaic, Natural Stone, Porcelain, Aluminium Honeycomb, 3D Fiberglass, Fiber Composite, Fiber Skin Honeycomb, Akdo Edge ve AkdoX ürünleri için aldı.  Türkiye’deki mermer doğal taş sektöründe EPD belgesi alan ilk ve tek üretici ünvanına sahip oldu.

Türkiye’nin önde gelen LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, eko-etiketleme ve sürdürebilirlik danışmanlığı Metsims Sustainability Consulting tarafından yoğun bir çalışma sonucu alınan EPD belgeleri, Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen EN 15804 normuna uygun olarak hazırlanmıştır.  Silkar, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın önemini her gün kendine  hatırlatan, bu noktada çevre ile ilgili ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeleri sağlamanın yanı sıra, hizmet aşamalarımızdaki küçük dokunuşlarla, doğal kaynakları korumak ve yasam döngüsünün sürekliliği sağlamak konusunda ne denli büyük etkiler yaratabileceğinin farkında olan Silkar, EPD belgesi alarak bu konuda bir adım daha atmış oldu.

AKDO ürünleri için alınan EPD Belgeleri EPD Turkey ve the International EPD System sistemlerinde kayıt altına alınmıştır. Kayıtlı EPD belgeleri tüm dünya pazarlarında geçerlidir.