AGT , Metsims ile MDF ve Parke Ürünlerini Kapsayan 4 farklı EPD Aldı

Mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermekte olan AGT (Ahşabı Geliştiren Teknoloji) tüm Avrupa’da geçerli olan Çevresel Ürün Beyanları (Environmental Product Declarations, EPD) belgesini Metsims Sustainability Consulting danışmanlığında aldı.

AGT Ağaç San. Tic. A.Ş., Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu modern üretim tesislerinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil üretimi ile mobilya ve dekorasyon sektörlerine, parke ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmayı görevleri edinmiş olan AGT, çevre politikaları ve çevreye olan etkilerinin azaltılması ile ilgili çalışmaları hakkında tüm çalışanlarını, misafirlerini, tedarikçilerini, taşeron firmalarını, servislerini, bayilerini, ilgili ilişkili tüm paydaşlarını bilgilendirerek katılımlarını ve bilinçlendirilmelerini sağlamaktadır.

Kaynak tüketimlerini ve atık oluşumlarını azaltarak ve aynı zamanda geri dönüşüm ve kazanıma verdikleri önemle sürdürülebilir üretimi destekleyen AGT,

4 farklı ürünü için EN 15804+2019 standardına uygun EPD belgeleri alarak ağaç sektöründe bir ilke imza attı.

EPD belgeleri, ISO 14025’e göre tanımlanan, ISO 14040 serisi çerçevesinde belirtilmiş parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden deklarasyondur. MDF, MDF Lam, Panel ve Profiller ile Parke ürünlerini Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA)  bilimsel bir yaklaşımıyla değerlendirerek üretmiş olduğu bu ürünlerin çevre performansını açıklıkla beyan eden AGT, bulunduğu sektörde çevre bilincine sahip olduğunu göstermiştir. 

LCA, EPD, ürün karbon ayak izi, EU Ecolabel eko-etiketleme, Yeşil Bina Değerlendirme ve sürdürebilirlik konularında uzman Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen danışmanlık firması Metsims Sustainability Consulting öncülüğünde alınan EPD belgeleri,  Avrupa Standartlar Komitesi (CEN) Yapılarda Sürdürülebilirlik normunda (CEN 350) tanımlanan ve yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi çerçevesini belirleyen EN 15804:2012+A2:2019 (Yapıların Sürdürülebilirliği – Çevresel Ürün Beyanları) ile uyumlu olarak hazırlanmıştır.

4 farklı ürününe EPD belgelendirmesini alan ve müşterilerine sertifikalandırma süreçlerinde ayrıcalık yaratmayı hedefleyen AGT, ürünlerinin üretim süreçleri ve tedarik zincirinden kaynaklanan çevresel etkileri detaylı bir şekilde irdeleme fırsatı bularak buna göre yeni politikalar geliştirme fırsatı elde etmektedir.

Yaptığı çevresel performans veri tabanları ve dijital EPD(Machine Readeable) belgeleri ile dijitalleşen dünyaya her adımda daha da uyum sağlayan Metsims, hem erişilebilirliği artırmak hem de firmaların katalog ve sertifika kalabalığını bir nebze azaltmak adına, QR kod ve linkler ile EPD belgelerine yeni bir yorum kazandırmıştır.

Yenilikçi AGT EPD ürünlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.